Alkoholizm

Alkoholizm u kobiet

Jak wskazują statystyki, obserwuje się wzrost alkoholizmu wśród kobiet. Literatura donosi o tym, iż coraz więcej z nich pije w ukryciu. Z drugiej jednak strony, coraz częściej zgłaszają się one na terapię.

Badanie dowodzą również, iż na skutek choroby alkoholowej umiera aż czterokrotnie więcej kobiet niż mężczyzn.

 

Mówiąc o piciu alkoholu przez kobiety, nie można wspomnieć o spustoszeniu, jakie ten czyni w ich organizmie. Ponadto spożywanie alkoholu w czasie ciąży jest czynnikiem zagrażającym dla zdrowia i życia dziecka.

 

Pomimo iż ilość spożywanego alkoholu przez kobiety ciężarne się zmniejsza, co jest wynikiem większej świadomości kobiet, to jednak nadal co czwarta kobieta pije regularnie alkohol czasie ciąży.

 

Alkohol ma negatywny wpływ na płód, uszkadzając jego narządy. Szczególnie w okresie zarodkowym, tj. w czasie pierwszych ośmiu tygodni ciąży, stwierdza się zwiększoną podatność płodu na różnorodne substancje- zarówno te, które są wprowadzane bezpośrednio do krwiobiegu matki, jak i te, które wprowadzane są do organizmu wraz z pokarmem. Okres zarodkowy jest czasem, w którym dochodzi do najintensywniejszych podziałów komórkowych. Z racji tego alkohol może w tym czasie wyrządzić najwięcej szkód, doprowadzając do zaburzeń w zakresie rozwoju komórek, do powstawania deformacji twarzy i uszkodzenia mózgu, a nawet do poronień. Nie oznacza to, iż spożywanie alkoholu przez kobiety w późniejszym czasie nie powoduje negatywnych następstw. Picie alkoholu w drugim i trzecim trymestrze powoduje zaburzenie rozwoju mózgu, uszkodzenie mięśni, kości a także prowadzi do zaburzeń rozwoju wzrostu.

 

Alkohol w dwojaki sposób działa na płód w czasie rozwoju. Z jednej strony bezpośrednio- zakłócając rozwój, z drugiej pośrednio, ograniczając dostarczanie tlenu oraz substancji odżywczych. Wśród kobiet spożywających alkohol w czasie ciąży zaburzony jest transport aminokwasów oraz glukozy. Z tego powodu niemożliwy jest prawidłowy wzrost bez odbycia leczenia typu detoks alkoholowy, potocznie często używamy nazwy odtrucie alkoholowe.

Alkohol w bardzo łatwy sposób przenika przez łożysko i dostaje się do krwiobiegu płodu. Eliminacja alkoholu z organizmu płodu jest utrudniona z racji tego, iż posiada niedostateczną aktywność enzymu dehydrogenazy alkoholowej (ADH).

Ponadto organizm alkoholiczki pozbawiany jest wielu pierwiastków śladowych, głownie cynku i magnezu a także witaminy B6 oraz kwasu foliowego. Zaburzone jest również wytwarzanie hormonów u dziecka oraz u matki. Wszystko to prowadzi do nieprawidłowego formowania się oraz wzrostu i rozwoju płodu. Jednocześnie dochodzi do dalszego niszczenia organizmu matki.

Skuteczne leczenie odwykowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *