Alkoholizm

Jak leczyć alkoholizm

Leczenie alkoholizmu jest procesem bardzo złożonym.

Osoby uzależnione, które poddają się leczeniu przechodzą najpierw fazę detoksykacji. Miejscem, w którym jest ona przeprowadzana to profesjonalny ośrodek leczenia uzależnienia alkoholowego lub szpital. Detoksykacja jest to etap, który polega na usunięciu toksyn, które znajdują się w organizmie na skutek spożywania znacznych ilości alkoholu. Ponadto w czasie detoksykacji łagodzi się psychiczne objawy abstynencyjne. Detoksykacja obejmuje również łagodzenie takich powikłań zaistniałych na skutek przedawkowania alkoholu jak np. padaczki alkoholowej czy majaczenia alkoholowego. Zwykle konieczne jest wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych, a szczególnie poziomu jonów potasu, sodu oraz magnezu, których poziom odbiega od normy.

 

W procesie leczenia istotne znaczenie ma motywacja pacjenta. Powinna być ona wzmacniana tak, by pacjent zdecydował się na podjęcie lub kontynuację kompleksowego leczenia odwykowego.

Alkoholizm to choroba, która sieje spustoszenie w całym niemal organizmie osoby uzależnionej, i która może spowodować wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z tego względu kolejnym etapem leczenia jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Przy pomocy leczenia farmakologicznego leczy się zarówno zaburzenia psychiczne jak i fizyczne.

 

W terapii osób uzależnionych od alkoholu duże znaczenia ma psychoterapia. Osoba uzależniona musi być świadoma własnego problemu a jednocześnie musi poznawać sposoby oraz możliwości wychodzenia z nałogu. Konieczne jest tworzenie nowego, odmiennego od dotychczasowego, planu zachowań. Zadaniem alkoholika jest konsekwentnego jego realizowanie.

 

Psychoterapia, której poddawane są osoby uzależnione to zarówno psychoterapia grupowa jak i indywidualna. Pierwsza z nich opiera się na wzajemnej pomocy oraz wsparciu osób o tych samych problemach. Druga z nich jest z kolei indywidualnym spotkaniem z psychologiem, w celu lepszego zrozumienia siebie oraz skutecznego rozwiązania swoich problemów. Ponadto osoba uzależniona uczy się skutecznie radzić sobie ze stresem oraz konstruktywnie rozładowywać napięć psychiczne. Inaczej żadne leczenie uzależnień warszawa nie pomoże. Każdy pacjent musi chcieć wyjść z nałogu.

 

Poprzez nawiązywanie kontaktu z rodziną oraz wsparcie z ich strony możliwe jest lepsze osiągnięcie efektu. Najbliżsi często również decydują się na psychoterapię, która pomaga im lepiej zrozumieć problemy osoby uzależnionej oraz skutecznie z nimi sobie radzić. Wielokrotnie konieczna jest odbudowa więzi rodzinnych, co wymaga wysiłku i poświęcenia z obu stron.

 

Ponadto osoby uzależnione uczą się twórczo wykorzystywać wolny czas, odnajdują i rozwijają nowe zainteresowania. Osoby takie wielokrotnie decydują się na to, by zaangażować się w pomaganie innym, potrzebującym pomocy. To również ma dla nich znaczenie terapeutyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *